با کش تمرین کنیم یا وزنه!؟

با شیوع کرونا و بسته شدن چندباره‌ی باشگاه‌ها، اقبال به تمرين در منزل بیش از گذشته شد و یکی از ابزار‌های تمرین در منزل کش‌های مقاومتی و بدنسازی هستش. اما آیا تفاوتی با وزنه های بدنسازی داره؟

یکی از تفاوت‌های کش نسبت به وزنه اینه که کش میتونی توی دامنه‌هایی که فشار وزنه روی عضله کم میشه، همچنان نیرو و تنش روی عضله رو حفظ کنه. مثلا حین اجرای جلوبازو دمبل، در انتهای دامنه حرکت یعنی جایی که نیرو جاذبه، وزنه و ساعد در یک خط قرار دارن، فشار از عضله جلوبازو برداشته میشه ولی اگر با کش اجرا بشه این تنش از بین نمیره و دائمی روی عضله است.

2. تقلبِ کمتر:
توی اجرای وزنه آزاد میشه با تاب خوردن وزنه بیشتری جابجا کرد اما توی اجرای باکش خبری از تقلب کردن نیست.

3. تنش در تمامی جهات:
کش های بدنسازی بخاطر نیروی کشسانی که دارن میشه با اون عضله رو در جهات مختلف تمرین داد اما با وزنه آزاد باید فقط برخلاف جاذبه زمین این کار رو کرد.

4. کش های بدنسازی بخاطر سبک و قابل حمل بودنشون توی مسافرت بسیار کارآمد هستن و میتونن از بی تمرینی ما جلوگیری کنه.

درسته که کش‌های بدنسازی مزیت های خوبي دارن اما ما رو از وزنه‌های آزاد بی‌نیاز نمی کنن و باید از هرکدوم درجای مناسب خودش در تمرینات کمک گرفت.

یه استراتژی خوب ترکیب کش و وزنه‌های آزاد هستش که کمک میکنه توی زوایای مُرده (جایی که وزنه آزاد دیگه تنشی روی عضله هدف نداره) هم تنش روی عضله باقی بمونه و تجربه متفاوتی از تمرین رو داشته باشید.

 

کلمات مرتبط :

با کش تمرین کنیم یا وزنه!؟ – مربی بدنسازی – مربی فیتنس – مرکز تناسب اندام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست